top of page

Praca w Niemczech na formularzu A1. Czy to legalne?

  • Zdjęcie autora: Serhii Rohanov
    Serhii Rohanov
  • 2 gru 2021
  • 5 minut(y) czytania

Dzisiaj porozmawiamy o legalności pracy (podróży służbowej pracowników) do Niemiec na podstawie formularza A1. Niestety w Internecie jest wiele zamieszania na ten temat. Powoduje to, że wielu pracowników w podróży służbowej jest zagrożonych grzywnami i deportacjami za nielegalną pracę w krajach UE.

Co to jest formularz A1 ? Kto może pracować w Niemczech tylko wtedy, gdy ten formularz jest dostępny, a kto potrzebuje wizy Van der Elst? Czy muszę wystawić kartę EKUZ, jeśli istnieje formularz A1 ?

Zastanówmy się razem.



Co to jest formularz A1, kto i dlaczego jest potrzebny?

Formularz A1 (pol.), formularz A1) – dokument, świadczone przez państwową służbę ubezpieczeń społecznych (w Polsce ZUS) osoby posiadającej prawo na pobyt w tym kraju, do potwierdzenia w innych państwach członkowskich Unii europejskiej faktu rejestracji w соцстрахе i, odpowiednio, dając tej osobie możliwość otrzymywania świadczeń ubezpieczenia społecznego w kraju faktycznego pobytu bez płacenia lokalnych składek. Zaplątany?

Uprośćmy to. Na przykład Ukrainiec przyjechał do pracy w Polsce i został legalnie zatrudniony. Płaci między innymi składki do ZUS i ma za to odpowiednie możliwości socjalne (m.in. wynagrodzenie chorobowe, renta inwalidzka). Pojawiła się potrzeba wysłania go w podróż służbową do Niemiec (tj. otrzymywania wynagrodzenia nadal będzie od polskiego pracodawcy, ale faktycznie przebywa w RFN).

Aby nie przeformułować obcokrajowca, nie płacić składek jeszcze raz (i już zgodnie z niemieckimi przepisami), prawo europejskie przewiduje możliwość odliczenia świadczeń socjalnych dokonanych w jednym kraju UE, w innym państwie, w którym faktycznie pracuje. W naszym przykładzie jest to wynagrodzenie polskiego ZUS za pracę w Niemczech. Formularz A1 potwierdza ten fakt.

Tak więc pierwszą ważną kwestią jest to, że Formularz A1 jest obowiązkowym (ale nie podstawowym) dokumentem do pracy w Niemczech na polskiej wizie lub karcie pobytu. Ten formularz jest czasami nazywany zaświadczeniem o formularzu A1, a czasem nawet certyfikatem A1. Nie będziemy używać tego ostatniego terminu, aby nie powodować zamieszania z dokumentem potwierdzającym znajomość języka.

Maksymalny okres działania formularza A1 wynosi 24 miesiące. Nie oznacza to jednak, że cudzoziemcy z krajów trzecich mogą przebywać w podróży służbowej do 2 lat. Istnieją dla nich ograniczenia czasowe.


Czy formularz A1 jest wystarczający do legalnego działania w innych krajach UE?

W rzeczywistości jest to główne pytanie tego artykułu. Sytuacja jest mylona nie tylko z ogłoszeniami o zatrudnieniu oferującymi pracę na formularzu A1 w Niemczech lub innych krajach Unii, ale także z niektórymi dość oficjalnymi źródłami zawierającymi informacje typu: "Formularz A1 jest jedynym dokumentem potwierdzającym legalność zatrudnienia poza granicami Polski oraz fakt, że dana osoba płaci składki społeczne".

To zdanie o "jedynym dokumencie" dało podstawę szarlatanom, aby zapewnić, że wystarczy uzyskać A1, a praca w tych samych Niemczech stanie się legalna.

Jeśli jednak dokładnie zapoznasz się z takimi oficjalnymi źródłami, okaże się, że podane informacje dotyczą obywateli Polski.

Dla nich w Unii Europejskiej swobodny dostęp do wspólnego rynku pracy i rzeczywiście, oprócz formy A1, nic więcej nie może być potrzebne.

Do obcokrajowców niestety ta informacja nie dotyczy. Tak, A1 jest również obowiązkowym dokumentem dla nich, jednak sam formularz A1 nie wystarczy.

Większość propozycji twierdzących, że obywatelom krajów spoza UE, którzy posiadają polskie wizy lub karty, wystarczy uzyskać formularz A1, aby legalnie pracować w innym kraju Unii Europejskiej, jest nieuczciwa. Istnieją wyjątki i rozważymy je dalej, ale jak widać, w takich przypadkach pomoc pośredników prawdopodobnie nie będzie potrzebna.


Kiedy cudzoziemcy mogą pracować na formularzu A1?

"Pracuj na formularzu A1" to zdanie, które nie jest prawnie prawdziwe. Słusznie jest powiedzieć, że rozpatrywane będą sytuacje, w których cudzoziemiec nie będzie potrzebował niczego poza A1 (bez otwarcia wizy Vander Elst, o której porozmawiamy później). I takie przypadki naprawdę istnieją.

Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o jedyny przypadek – z jednym formularzem A1 mogą udać się do pracy cudzoziemcy posiadający karty rezydenta długoterminowego UE wydane przez Polske. A potem istnieją własne zasady:

Po pierwsze, nie wszystkie kraje traktują te mapy w ten sam sposób na poziomie lokalnego prawa.

Po drugie, przy wszystkich równych prawodawstwach krajowych kraje członkowskie mogą mieć przewagę w zatrudnieniu obywateli z państw UE nad obcokrajowcami.

Każdy kraj może mieć własne ograniczenia takiego zatrudnienia (podróży służbowych). Na przykład w Niemczech niektóre rodzaje pracy,a także ograniczony czas.


Jak legalnie pracować w innych krajach UE z formularzem A1?

Z wyjątkiem WYJĄTKÓW, o których wspomniano powyżej, do pracy cudzoziemców posiadających legalny pobyt w jednym kraju UE, w innych krajach Unii Europejskiej, wprowadzono specjalny instrument – wizę Vander Elsta.

Jest to specjalne zezwolenie wydane przez konsulat danego kraju dla konkretnego zatrudnienia, z dokładnym wskazaniem nie tylko pracodawcy, ale także adresu wykonywania pracy. Do innej pracy ta Wiza nie jest odpowiednia – aby zmienić pracodawcę, musisz wydać nową.

W normalnych warunkach do legalnej pracy w innych krajach oprócz formularza A1 potrzebna jest również wiza Van der Elst.


Karta EKUZ (EHIC) i formularz A1:

czy zastępują się nawzajem, czy też potrzebują obu dokumentów?

Osoby zainteresowane pracą w innych krajach UE mogły spotkać się z informacją o konieczności uzyskania i karty EKUZ (EHIC). Mówimy również o pewnym ubezpieczeniu i mimowolnie pojawia się pytanie: czy musisz wydać oba dokumenty, czy karta może zastąpić formularz A1?

EKUZ to Eigorejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Istnieje jednak ogromna różnica między EKUZ a formą A1:

Formularz A1-potwierdzenie ubezpieczenia społecznego, tj. wypłata niektórych treści w przypadku czasowej niezdolności do pracy (np. wynagrodzenie chorobowe).

EKUZ to dostęp do usług medycznych, tj. możliwość konsultacji z lekarzem w przypadku nagłego złego samopoczucia lub zaostrzenia chorób przewlekłych. W Polsce jest wydawany w NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) po otrzymaniu A1.

Innymi słowy, formularz A1 umożliwi uzyskanie zabezpieczenia w przypadku choroby, a karta EKUZ pomoże w radzeniu sobie z chorobą za pomocą lokalnej medycyny. Do pracy potrzebne będą oba dokumenty.


Jak zaprojektować i uzyskać formularz A1?

Poruszając temat pomocy formularza A1, musimy porozmawiać o sposobach jej uzyskania. Wniosek o A1 do ZUS może pracodawca. W rzadkich przypadkach uprawnienia te mogą zostać przekazane (przez pełnomocnika) samemu pracownikowi lub osobie trzeciej.

Wniosek można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą lub za pośrednictwem elektronicznego systemu PUE ZUS. Jednocześnie, jeśli doświadczenie w składaniu wniosku jest niewielkie, lepiej nie korzystać z możliwości wysyłki pocztowej. Faktem jest, że formularze wniosków są duże. Każdy z nich zależy od rodzaju wniosku, statusu pracodawcy i wielu innych parametrów. W przypadku podróży służbowych obywateli państw trzecich Konieczne jest wypełnienie dodatkowego formularza US-53. rzeczoznawca

Oficjalny czas przeznaczony na rozpatrzenie wniosku o formularz A1 wynosi 30 dni, aw trudnych przypadkach okres ten może zostać przedłużony do 60 dni. Jest to niezwykle ważne dla cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest ograniczony wizą. Dlatego ważne jest, aby od razu wybrać i wypełnić niezbędne dokumenty, aby nie tracić czasu na przepisywanie (ponowne wysyłanie) Oświadczenia.

Między innymi pracodawcy, którzy mają możliwość wysyłania pracowników w podróż służbową do innych krajów UE, mają określone wymagania. Przede wszystkim muszą mieć przedstawicielstwa w takich państwach lub oddziały lub zawarte umowy z lokalnym przedsiębiorstwem. Ponadto warunki te mogą się różnić w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Tak więc wszystkie szczegóły dotyczące możliwości podróży zagranicznych z krajów trzecich pracodawca powinien szczegółowo i z góry wyjaśnić.


Zawarcie

Aby pracować w innym kraju UE, Formularz A1 jest niezbędny, ale sam w sobie nie zezwala na zatrudnienie. Należy to rozumieć, gdy pojawiają się kuszące propozycje "legalnej pracy w Niemczech (Francji, Holandii itp.) na polskiej wizie" — w większości są one nielegalne.


Przygotowane na podstawie materiałów z otwartych źródeł Interenetu

 
 
 

Comments


EVOLUTION GROUP spółka z ograniczona odpowiedzialnością
ul. Karmelicka 57 / 1, 31-128 Kraków
NIP: 5223035481 - KRS: 0000570810 - REGON: 362236630

  • LinkedIn
  • Facebook

© 2015-2024 Evolution Group

bottom of page